JAK SE DAŘÍ DIVIZI V RADOTÍNĚ

SC RadotínV letošním ročníku Divize AS, společné divizní soutěže Prahy a Středočeského kraje má Praha dvojnásobné zastoupení. Kromě týmu S.Vršovice B je jím loňský mistr Prahy SC Radotín. Zeptali jsme se tedy nováčka soutěže, jak se po podzimní části daří divizi v Radotíně.

1. Jakým systémem se hraje v divizi?
Hraje se bodovým systémem stejným jako v lize. Oproti pražským soutěžím je tedy rozdíl v tom, že každý hráč získává za vítězství jen 1 bod, družstvo pak za vyšší dosažený výkon body 2. V tabulce je druhým rozhodujícím ziskem zisk z jednotlivých her, kde každý hráč získává za vítězství na dráze 1 pomocný bod, teprve pak rozhoduje průměr družstva. Rozdílem v pravidlech oproti soutěžím v Praze je i nárok na rozcvičení 5 minut, většinou je vak hráči nevyužívají a hrají 5-10 hodů.

Všechna utkání řídí delegovaný rozhodčí. Zpravidla se však jedná o zástupce domácích družstev, kteří mohou v zápase i nastoupit. Celkově však tyto rozdíly hráči při hře příliš nepociťují.

Pro pražské oddíl může být možná překvapením, že soutěž se až na výjimky hraje ve všední dny. My máme hrací dny čtvrtek. Řada týmů hraje v pátek. V průběhu celé soutěže hrajeme jen 3 utkání o víkendu.

2. Jaké máte cíle v soutěži?
Vzhledem k tomu, že jsme jen těžko odhadovali kvalitu našich soupeřů v této soutěži a vzhledem k neznalosti drah soupeřů jsme si dali za cíl umístění v horní polovině tabulky.

3. Jak se dařilo v podzimní části?
Po podzimní části je náš tým na 3.místě divize se 3 bodovou ztrátou na vedoucí tým. Toto umístění je pro nás příjemným překvapením, vzhledem k tomu, že jsme se na podzim potýkali se značnými problémy. Den před prvním utkáním nám odvezli našeho vloni nejlepšího hráče M.Pondělíčka nečekaně do nemocnice se závažným onemocněním. Nehrál celý podzim a ani v jarní části nebude startovat. Velké problémy po operaci kolen a 8 měsíční přestávce měl O.Stránský, který byl zcela z formy. Ne zcela fit hrál i J.Ujhelyi. V průběhu podzimu absolvoval operaci V.Dvořák a byl několik utkání mimo hru. Sesypalo se toho pohromadě až příliš. Přesto jsme se s tím nějak vyrovnali. Ve druhé části podzimu se nám podařilo sehnat do týmu posilu z Podbrezové P.Výbošťoka a do jarní části dalšího juniora V.Zdražila z Litovle. Pro jarní část však není jistý start J.Krůty, který má problémy s vyhřezlou plotýnkou a v úvodních 2 jarních utkáních nehrál. I přesto věříme, že konečné umístění v horní polovině tabulky je pro nás reálné.

4. Jak hodnotíte úroveň divizní soutěže?

Divize AS je zcela srovnatelná se soutěží MP I. To asi znalé příliš nepřekvapí, vzhledem k tomu, že soutěž vznikla z nejvyšší krajské soutěže doplněná v současnosti o 2 pražské týmy. Všechny týmy z horní poloviny tabulky MP I by v této soutěži zřejmě neměly problémy. Stejně tak v jednotlivcích, kde po podzimu byl nejlepším divizním hráčem náš R.Asimus, by většina hráčů těchto týmů neměla potíže. Hráči jako Maryška, R.Kašpar, Kněžourek, J.Ludvík, Ostatnický a další přední hráči MPI by byli ozdobou i divizní soutěže.

V každém případě družstva Středočechů hrají velice týmově a navzájem si fandí a na domácích dráhách jsou jen těžko k poražení.

Kuželna v Radotíně

5. Jak hodnotíte divizní kuželny ?
Technický stav kuželen a ASK je až na výjimky na velmi dobré úrovni. Je znát, že se oddíly o svoje kuželny starají. Na většině kuželen je již automatické zapisování a o provoz ASK se stará přítomný technický dozor. Celkově se zdá, že dráhy na těchto kuželnách jsou o něco padavější než v Praze, i když třeba v Kosmonosech nebo Vlašimi to také není žádná slast. Podíváte-li se do tabulek nejlepších letošních podzimních divizních výkonů je tam celá řada výkonů družstev přes 26 stovek a to nejen na domácí dráze. Také v jednotlivcích je tu 10 nejlepších domácích výkonů přes 470b. I venku je 10 nejlepších výkonů přes 460 b. Určitě platí, že když to na kuželně padá, tak je radost hrát.

6. Kolik vás divize stojí ?
To je určitě důležitá otázka, která může zajímat pražské oddíly. Pokud družstvo hraje na vlastní kuželně a má vlastního rozhodčího, pak se jedná především o náklady na dopravu. V průběhu celého ročníku bychom se se 2 auty měli vejít do 12 tis. Kč. Vzdálenosti jsou tu přeci jen výrazně menší než v lize a na kuželny do Brandýsa či Neratovic je to mnohdy blíže než po Praze. I na ostatní kuželny se z kraje Prahy dostaneme s přehledem do hodiny. Začátky utkání jsou stanoveny na 18.hodinu. Takže toho se není třeba obávat. Při startu více pražských týmů v soutěži by se tyto náklady určitě ještě snížily.

7. Náměty pro divizní soutěž?

Náměty určitě jsou. Již při vzniku této soutěže byl zásadní rozdíl mezi pražskými a středočeskými zvyklostmi, kde nedošlo k dohodě mezi PKS a SKKS.
V úvodním ročníku se tedy dalo hrát:
• na asfaltových drahách
• se smíšeným družstvem (ženy)
• jen s dorostem v soutěži
• hrací dny o víkendu
• s hracím termínovým kalendářem shodným s ligovými
   soutěžemi

V Praze se již více než 15 let nesmí hrát mistrovské soutěže na asfaltu. Ženy v nejvyšší pražské soutěži nestartují. Je to soutěž mužů, ne smíšených družstev a tak logicky alespoň v té nejvyšší soutěži startují jen muži. Povinnost dorostu v Praze již léta není vyžadována. Také termín zahájení jarní části je v Praze pozdější. Není se tedy co divit nechuti pražských oddílů hrát divizi, pokud se hraje zcela podle středočeských not. Určité kompromisy se již našly, ale je třeba jít dál. Je i v zájmu středočeských oddílů najít společnou řeč a najít takový systém, který bude oboustranně přijatelný. Nelze stavět jen na tom, že takto to vždy bývalo, život chce vždy nějakou změnu.

Určitou raritou je i skutečnost, že divizní soutěž budete marně hledat v platném soutěžním řádu, ale to je kapitola sama pro sebe (určitě se tom změní).

V každém případě stojí za to divizi hrát a dalším týmům ji můžeme jen doporučit.

30.1.2007
-ju-


 PKS - Poslední aktualizace  24.07.2007
e-mail - webmaster