PRAHA V ANKETÁCH ČKA 2009

Závěr roku, tak jako v jiných sportech, přinesl i u nás výsledky ankety ČKA Kuželkář roku 2010.
A tak se pojďme podívat, jak si v této prestižní anketě ČKA vedli kuželkáři z Prahy.


V sobotu 11. prosince se v Zastávce u Brna uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků anket o nejlepší kuželkáře a kuželkářky končícího roku 2010.

V hlavní kategorii o nejlepšího muže obhájil loňské vítězství Jan Kotyza. Na podzim tohoto roku vybojoval stříbrnou medaili na mistrovství světa, je úřadujícím mistrem ČR v kategorii jednotlivců a s týmem KK PSJ Jihlava sbíral kolektivní úspěchy – stříbrný stupínek v naší nejvyšší soutěži a zlato v Poháru ČKA. V minulé sezoně obsadil třetí místo v tabulce průměrů 1. KLM. Druhý v anketě skončil českotřebovský Pavel Jiroušek, který patří ještě do kategorie juniorů. Letos si tak mohl zahrát na dvou světových šampionátech – s juniory v Chorvatsku a s muži v Rakousku. I když nedovezl žádný cenný kov, svými výkony na sebe upoutal pozornost. V probíhající sezoně se mu navíc daří v první lize mužů – tabulce jednotlivců vévodí s průměrem 606,4 kuželek a první je také v zisku bodů pro družstvo (10 z 11). Třetí příčku obsadil Viktor Pytlík, který hájí barvy německého SKC Staffelstein. I on se zúčastnil MS jednotlivců 2010 a v německé lize na 120 HS patří k absolutní špičce – v sezoně 2009/10 byl třetí s průměrem 621,6 a i letos se prozatím pohybuje na stejné pozici.
Kuželkář roku 2010
1. Jan Kotyza KK PSJ Jihlava 193 b.
2. Pavel Jiroušek TJ Lokomotiva Česká Třebová 69 b.
3. Viktor Pytlík SKC Staffelstein (GER)

28 b.

Kuželkářka roku 2010
1. Lucie Vaverková BBSV Wien, KSV Wiener 145 b.
2. Hana Wiedermannová BBSV Wien (AUT) 109 b.
3. Kamila Barborová KK Slavia Praha 58 b.
Junior roku 2010
1. Pavel Jiroušek TJ Lokomotiva Česká Třebová 177 b.
2. Jan Endršt TJ Sokol Duchcov 110 b.
3. Vlastimil Bělíček TJ Spartak Přerov 22 b.
Juniorka roku 2010
1. H. Wiedermannová BBSV Wien (AUT) 179 b.
2. N.Tatoušková KK Šumperk, KSV Wiener 79 b.
3. Simona Koutníková TJ Sokol Duchcov 41 b.
Talent roku 2010
chlapci Petr Hendrych KK Hagemann Opava 16 b.
dívky Eliška Kubáčková KK Kroměříž 17 b.
Trenér roku 2010
Jaroslav Jiránek SKK Jičín
Síň slávy
Ivo Blaževič TJ Lokomotiva Liberec
Hvězda roku 2010
Lucie Vaverková BBSV Wien, KSV Wiener Linien (AUT)

Nejlepší ženou byla pro rok 2010 zvolena členka KK Slovan Rosice L.Vaverková, která hraje rakouskou ligu za KSV Wiener Linien. Stejně jako Honzovi v mužské kategorii, i Lucce k vítězství pomohla stříbrná medaile z letošního mistrovství světa, kde navíc ve finále jen těsně podlehla Slovince Fidel. Stejný kov získala i v květnu na mistrovství ČR jednotlivkyň. S týmem BBSV Wien získala v sezoně 2009/10 bronzovou medaili.

 Na druhém místě se v ženské kategorii umístila věkem stále ještě juniorka H.Wiedermannová ze Zábřeha. Ta také hraje již druhou sezonu v Rakousku za BBSV Wien. Je letošní dvojnásobnou mistryní světa, na juniorském šampionátu získala zlato ve finále jednotlivců a mezi dospělými uspěla v disciplíně sprint. Mezi juniorkami navíc skončila na MS na třetím místě v kombinaci a na stejné pozici se umístila i na mistrovství republiky juniorek. Bronzová v anketě pak skončila zlatá z MČR žen 2010 Kamila Barborová hrající za KK Slavia Praha. Ta dokázala na republikovém mistrovství jednotlivkyň obhájit loňské prvenství. V naší nejvyšší soutěži žen pak minulou sezonu získala s družstvem KK Slavia Praha titul a skončila třetí v průměru jednotlivkyň (550,8).

Oba dva stříbrní z kategorie dospělých – Pavel Jiroušek a Hana Wiedermannová – se v kategorii hráčů a hráček do 23 let dostali ještě o stupínek výše. Na 2. místě pak mezi juniory skončil J Endršt ze Sokola Duchcov, který získal zlato na Světovém poháru v soutěži smíšených dvojic. Další úspěchy sbíral také na domácí scéně v dorostenecké lize – byl nejlepší jak na průměr, tak na zisk bodů a to v základní části skupiny „A“ i následného finále. Druhá nejlepší juniorka pro letošní rok je Honzova zlatá spoluhráčka ze SP – N. Tatoušková ze Šumperka, momentálně hrající v KSV Wiener Linien (AUT). Ta dále získala stříbrnou medaili na MČR dorostenek a v základní části první ligy dorostenek skupiny „B“ skončila první na průměr a třetí na zisk bodů pro družstvo. Bronzoví v anketě pak skončili hráč Spartaku Přerov, účastník mistrovství světa juniorů, V. Bělíček a S.Koutníková ze Sokola Duchcov. Ta je úřadující mistryní republiky dorostenek a ve skupině „A“ nejvyšší soutěže dorostenek byla nejlepší hráčkou na průměr a druhá na zisk bodů.

Talenti roku byli zvoleni P.Hendrych z KK Hagemann Opava a E.Kubáčková z KK Kroměříž. Petr zvítězil v Poháru mladých nadějí v kategorii mladších žáků, s průměrem 273 kuželek a povedlo se mu obhájit loňské vítězství. Eliška k prvenství v PMN mezi staršími žákyněmi přidala ještě vítězství na MČR žákyň a bronz na Světovém poháru.

Titul trenér roku získal Jaroslav Jiránek z SKK Jičín. Tato kategorie se od letošního roku řídila jinými kritérii než v předchozích ročnících. Dříve ji vyhrávali především trenéři reprezentace, kteří byli odměňování za úspěchy svých svěřenců. O jejich zásluhách není sebemenších pochyb, nicméně Výkonný výbor ČKA se od tohoto roku rozhodl vybírat trenéry, kteří s mládeží pracují v oddílech. Nejsou tolik viditelní, nicméně o to je jejich práce cennější.

Letos také přibyl jeden člen do kuželkářské síně slávy a to Ivo Blaževič, člen TJ Lokomotiva Liberec.

Závěrem se podívejme se na to, jak v této prestižní anketě uspěli zástupci Prahy. Již z letmého pohledu do přehledu nejlepších je vidět, že to žádná sláva nebyla.
Největší úspěch jsme zaznamenali tradičně v kategorii žen. Tady se na bronzové příčce umístila K. Barborová z KK Slavia. Její spoluhráčka Š. Marková obsadila 4. místo a na 11. místě se umístila D. Žďárková. Byla to však v hráčské kategorii jediná kategorie, kde jsme letos bodovali.
V kategorii mužů se mezi nominovanými neobjevil žádný reprezentant Prahy. Stejně jsme dopadli i v kategorii Juniorek, Juniorů a Talent roku. A to určitě opět není povzbudivá bilance pro Prahu.
Nezbývá, než věřit, že v příštím roce pražští zástupci budou předvádět lepší výkony, za které sklidí ocenění i v této prestižní anketě ČKA.S využitím podkladů ČKA

-ju-
28.12.2010


 PKS - Poslední aktualizace  28.12.2010
e-mail - webmaster